|

Харчування українців або чому ми товсті та хворі

Важливі питання

Сьогодні мільйони українців стикаються із зайвою вагою та проблемами зі здоров’ям. Також в Україні одна із найнижчих тривалість життя. Що причина? Чому ми товсті та хворі? Як із цим пов’язане харчування українців? На ці питання відповідає Екотрофологія – наука про харчування, у прив’язці з особливостями місця проживання людей.

Сфокусуйтеся на тому, на що ви можете вплинути

Якщо випадковому українцеві поставити питання про те, що ж найбільше впливає на наше здоров’я, самопочуття та зовнішній вигляд, то, швидше за все, ви почуєте про стреси, погану екологію та спадковість. Дуже зручна позиція, яка знімає з людини відповідальність та необхідність щось змінювати, чи не так? А як справи насправді?

Експерти ВОЗ встановили, що стан здоров’я людини визначають:

  • індивідуальний спосіб життя 50%
  • спадковість 20%
  • умови довкілля 20%
  • робота медицини 10%

Загальновідомо, що ключову роль способі життя грає харчування. У результаті, харчування – це головний керований нами фактор, який забезпечує нормальний розвиток, здоров’я та якість життя людини. Від цього чинника залежить працездатність, довголіття та творчий потенціал. Як наслідок, харчування впливає на долю окремих людей та цілих народів.

У сучасному харчуванні є проблема. З одного боку, необхідно забезпечити низьку калорійність, щоб протистояти епідемії ожиріння у світі. З іншого боку, потрібно збільшувати різноманітність та якість продуктів для ліквідації дефіциту поживних речовин. Це складна проблема, але в сучасних умовах вона може бути вирішена. У тому числі, за допомогою функціональних продуктів та добавок до їжі. Наприклад, Японія, яка після 2-ої світової війни, будучи зруйнованою і після ударів 2-х атомних бомб, сьогодні вийшла на лідируючі позиції за кількістю довгожителів. Більше того, виявилося що середній зріст японців значно збільшився! Послужила цьому японська програма порятунку нації, в основі якої лежала мета поліпшення харчування японців.

Харчування українців та здоров’я

Згідно з матеріалами загальних зборів АМН України “Медичні проблеми харчування” від 3.10.02, зазначається, що харчування українців значно погіршилося. У раціоні надлишок тваринних жирів та простих вуглеводів (цукор, борошняні вироби, макарони тощо). У той час як рівень клітковини, яка регулює роботу товстого кишечника, катастрофічно знизився і дефіцит досягає до 70%. Вуглеводно-жировий тип харчування призводить до того, що населення набирає вагу. Це своє чергу підвищує швидкість розвитку атеросклерозу судин, підвищеного тиску, цукрового діабету і онкологічних захворювань тощо.

Дослідження харчування дітей дошкільного віку

Дослідження, проведені у 2000 р. у Києві співробітниками Інституту гігієни та медичної екології АМН України, свідчать про суттєве погіршення якості харчування дітей, які відвідують дошкільні заклади. У 90% обстежених виявилася недостатність у раціоні вітаміну С, дефіцит якого досягає 50-80%, 40-80% дітей мають нестачу вітамінів групи В та фолієвої кислоти, а 95% мають дефіцит вітаміну А на 30-40%.

Дослідження харчування школярів

2001 року фахівці цього ж інституту провели дослідження харчування українських школярів усіх вікових груп. Харчування характеризувалося недостатнім споживанням білка, при збільшеній кількості жирів та вуглеводів, при цьому спостерігався дефіцит вітамінів та мінералів. Наприклад, вітаміну А в 2-5 разів менше добової норми у дівчаток, і в 1,5-4 рази менше у хлопчиків, а споживання кальцію в 3-4 рази нижче за добову потребу. На цьому фоні відзначається зниження зростання школярів та зменшення антропометричних даних за останні 10 років, а також уповільнення статевого дозрівання.

Дослідження складу грудного молока

Дослідження вчених Інституту педіатрії, акушерства та гінекології АМН України чітко визначили залежність здоров’я дитини, її психічного та фізичного розвитку від характеру та рівня харчування вагітної жінки, матері-годувальниці та самої дитини з перших днів життя. Дослідження показали, що у жінок, які мешкають у великих містах, знизилася поживна цінність грудного молока за всіма компонентами (кальцій, фосфор, залізо, цинк, мідь), при підвищених показниках алюмінію, свинцю, кадмію та інших ксенобіотиків. Згодом все це дуже негативно позначається на здоров’ї дітей і накладає відбиток на все життя.

Висновки досліджень харчування українців

Підбиваючи підсумки, у харчуванні українців можна виділити такі порушення:

  • зайве споживання тваринних жирів
  • дефіцит поліненасичених жирних кислот
  • недолік повноцінних білків
  • нестача більшості вітамінів
  • дефіцит мікро – та макро-нутрієнтів (кальцію, заліза, йоду, фтору, селену, цинку)
  • виражений дефіцит харчових волокон

Дивлячись на таку картину з харчуванням, стає зрозумілим, чому все так погано зі здоров’ям. Незбалансоване харчування всіх груп населення призвело до різкого збільшення захворюваності населення нашої країни на серцево-судинні захворювання, цукровий діабет та онкологію. Україна лідер за кількістю хворих на туберкульоз, що теж пов’язано з недостатнім білково-енергетичним харчуванням.

Чому харчування українців погане?

Можна сказати, тому, що українці не мають грошей на якісну їжу. Можливо, але коли я бачу черги в Макдональдс, величезні пакети шкідливої ​​їжі у людей у ​​супермаркетах, огрядних людей, які вилазять з дорогих автомобілів і як люди витрачають величезні гроші на ліки та операції, то я розумію, що справа не в цьому.

Справа, як на мене, у пріоритетах. У багатьох із нас низька відповідальність за своє здоров’я. Людина, яка розуміє, що її добробут, розвиток та якість життя залежать від його здоров’я та енергії, не економить на харчуванні. Для того, щоб добре заробляти гроші, потрібно щоб добре працювали мозок і тіло! Вивчення основ правильного харчування має бути лише на рівні вивчення алфавіту. Самі навчайтеся, змінюйте шкідливі звички у харчуванні та показуйте приклад дітям.

Ви маєте вибір

Ви можете скаржитися на те, що в нашій країні все недосконало і чекати поки що якось все стане краще. Але майте на увазі, я пишу цю статтю навесні 2021 року. Це означає, що минуло більше 20 років з моменту досліджень, про які йшлося вище. Схоже на те, що ситуація не дуже змінилася. З іншого боку, ви можете просто записатися на персональну консультацію з харчування та вже сьогодні почати отримувати результат. Очевидно, що інвестувати в себе і бути здоровим завжди дешевше, ніж лікуватися.

Джерела

  1. Екотрофологія. Основи екологічно безпечного харчування: навч. посібник [Димань ТМ, Білявський ГО та ін.; за наук. ред. ТМ Димань]
  2. Матеріали загальних зборів Академії медичних наук України “Медичні проблеми харчування” від 3.10.02

Запис на консультацію

Схожі записи

Залишити відповідь

Один коментар

  1. Сповіщення: Кавун - Herbayana